(02)566 90 60 tajnistvo@os-kapela.si

To je dan, ki lahko vsem kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja, mladim pa ponuja priložnost, da so osveščeni, preden prižgejo prvo cigareto.

Kajenje ni le razvada. Zaradi vsebnosti nikotina – psihoaktivne snovi, hitro preraste v zasvojenost. Nikotin deluje kot droga, saj povzroči sproščanje hormona adrenalin, ki telo stimulira. Učinek po nekaj minutah pade in v človeku vzbudi željo po novi cigareti.

Kadilci pogosto pozabljajo tudi na svet okrog njih, saj z njimi vdihavajo tobačni dim tudi nekadilci. Temu rečemo pasivno kajenje. Dokazano je, da je dolgotrajna izpostavljenost cigaretnemu dimu škodljiva. Še posebej ranljiva skupina med njimi so dojenčki, majhni otroci in nosečnice. Pri otrocih, ki so izpostavljeni tobačnemu dimu so namreč pogostejši bronhitisi, astme in pljučnice.

Načinov opuščanja kajenja je mnogo. Vsak posameznik lahko poišče zase ustrezen način. V prvi vrsti pa je ključ do opustitve kajenja motivacija in močna volja.

NEKAJ UPORABNIH POVEZAV:

Video “Kaj veš o kajenju?”

Gradiva NIJZ:

Statističnih podatki o kajenju v Sloveniji v letu 2018

In še za mlade: »Miti o kajenju« ter povezava do IZZIVA.

Zavedajmo se: Ni težko prižgati prve cigarete. Veliko težje je ugasniti zadnjo.

Dostopnost