Spoštovani starši!Povezana slika

Prejeli smo informacije, da so se na šoli pojavile naglavne uši. Ključno vlogo pri spoprijemanju s to nadlogo imate starši. V času pojava uši, je potrebno dnevno pregledovanje lasišča, sicer pa vsaj enkrat tedensko.

Prosimo vas, da obvestilo sprejmete odgovorno. Navajamo nekaj nasvetov Nacionalnega instituta za javno zdravje.

Navodila za razuševanje:

• Ko opazite uši, je pomembno, da natančno pregledate lasišče vsem družinskim članom, ne le otrokom.
  • Zdravila za zatiranje uši kupimo v lekarni, kjer nam bodo odgovorili na vsa vprašanja o uporabi teh sredstev, ki so trenutno naprodaj.
  • Najprej operemo lase z navadnim šamponom, ki ga običajno uporabljamo.
  • Nato na čisto lasišče nanesemo poseben šampon ali zdravilo proti ušivosti – po navodilih!
  • Po predpisanem času to sredstvo temeljito speremo, mokre lase prečešemo z gostim glavnikom – od začetka do konca lasu – da odstranimo ostanke gnid in uši.
  • Postopek je treba ponoviti čez 7 dni, ko se iz preostalih gnid izležejo nove uši.

Higienski ukrepi:

• Vse predmete za higieno las (krtače, glavnike, sponke, naglavne obroče …) in igrače je treba oprati v vroči vodi, najmanj 10 min pri vsaj 60°C. Ne pozabite kap, rutic, pokrival.
  • Obleko, posteljnino, osebno perilo, okrasne blazine … je potrebno oprati pri najvišji dovoljeni temperaturi – po možnosti 95°C. Prelikamo z likalnikom.
  • Obleke in predmete, ki se ne smejo prati, zavržemo ali jih vsaj 14 dni nepredušno zapremo v plastično vrečko – lahko tudi v zamrzovalnik.
  • Stole s tekstilno oblogo, kavče, prevleke, avtomobilske sedeže in drugo oblazinjeno pohištvo je treba temeljito sčistiti s sesalnikom.

V nadaljevanju je gradivo, ki nam je vsem v pomoč pri preprečevanju in ravnanju, ko se uši pojavijo.

Informacije o učinkovitih sredstvih preverite v lekarni, osebnem zdravniku ali na straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje.