(02)566 90 60 tajnistvo@os-kapela.si
22.3.2016 - Živimo skupaj - galerija slik

22.3.2016 – Živimo skupaj

Članek, objavljen v časopisu Večer, 1. 4. 2016.

V torek, 22. marca 2016, smo na naši šoli izvedli dan dejavnosti, s katerim smo zaključili naš Unesco projekt. Osrednji temi projekta sta globalno državljanstvo in  izobraževanje za trajnostni razvoj.

Zadali smo si naslednje cilje:

 • razvijanje kulture miru in nenasilja,
 • razvijanje štirih Delorsovih stebrov (živeti, vedeti, biti, delati skupaj),
 • spoznavanje kulturnih, naravnih in geografskih značilnosti domačega kraja, Slovenije, domačih obrti in običajev,
 • spodbujanje pozitivnih medosebnih odnosov,
 • razvijanje spoštovanja do sebe, drugih in okolja,
 • ohranjanje pristnosti in sožitje med generacijami ter učenje od starejših,
 • spodbujanje k recikliranju in ponovni uporabi surovin/materialov
 • spodbujanje k naravni samooskrbi.

V projektu so sodelovale naslednje šole: OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, OŠ Turnišče, OŠ Odranci, Srednja zdravstvena šola Murska Sobota, Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci, Dvojezična osnovna šola 1 Lendava in Vrtec Jelka iz Ljubljane.

Učenci so dan aktivno preživeli v naslednjih delavnicah:

 1. VELIKONOČNE DELAVNICE
 2. ČLOVEKOVE PRAVICE IN PRAVICA DO VODE
 3. KOZMETIČNA DELAVNICA
 4. Z ZVEZDICO V POMLAD
 5. INOVATIVNOST IN USTVARJALNOST MLADIH ZA PRIHODNOST DOMOVINE – MEDGENERACIJSKO SODELOVANJE
 6. IZDELEK IZ LESA – HODULJE, POMLADNA DEKORACIJA
 7. ZELIŠČNI VRT IN IZDELAVA ROŽ IZ ODPADNIH NOGAVIC

Učenci so se v delavnice vključevali po svojih interesih.

K sodelovanju pri vodenju delavnic smo že drugo leto zapored povabili Zadrugo za razvoj podeželja POMELAJ iz Velike Polane. Izvedli so VELIKONOČNE DELAVNICE  za razredno in predmetno stopnjo. Pri izvedbi delavnice ČLOVEKOVE PRAVICE IN PRAVICA DO VODE sta sodelovali prostovoljki Organizacije združenih narodov. Med učenkami je bila najbolj aktualna KOZMETIČNA DELAVNICA, ki so jo izvajale dijakinje Srednje zdravstvene šole Murska Sobota.

Ponosni smo, da so se nam na dnevu dejavnosti pridružili  naslednji gostje: nacionalni Unesco koordinator gospod Jože Bogataj, Urad za Unesco je zastopala gospa Barbara Urbanija, Unesco Mladinsko platformo pa Kaja in Boštjan. K sodelovanju smo privabili tudi gospoda Alojza Šteinerja, generalmajorja Slovenske vojske,  in upokojene učitelje, ki so bili zaposleni na naši šoli, in sicer gospa Slavica Pirc, gospa Frančka Sep  in gospod Franc Klemenčič.

Dan smo zaključili s kulturnim programom v naši telovadnici. Naše delo je spremljal tudi novinar iz časopisne hiše Večer gospod Branko Žunec.

Angela Stajnko,  Vodja Unesco središča Kapela

Vabimo vas  k ogledu prispevka na Pomurje.si.

V torek, 22. 3. 2016 bo potekal naravoslovni dan v sklopu nacionalnega projekta Živimo skupaj. Učenci bodo vključeni v različne delavnice, na šoli bomo sprejeli tudi goste. Več o poteku dejavnosti je mogoče razbrati v priloženem programu.

Projekt ŽIVIMO SKUPAJ_izvedba

Šolska avtobusa bosta jutri odpeljala ob 12.30 in 12.32 (ne kot običajno 13.15 in 13.17).

Naj nas jutri vodi misel Helen Keller: “Sami lahko naredimo zelo malo; skupaj lahko naredimo zelo veliko.

mag. Anastazija Avsec, ravnateljica

Dostopnost